YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » YENİDEN » Etkinlikler » MADDE KULLANAN GENÇLERE ERKEN MÜDAHALE PROJESİ PAYLAŞ  

MADDE KULLANAN GENÇLERE ERKEN MÜDAHALE PROJESİ

 

Madde kullanan gençlere erken dönemde müdahale bağımlılığın gelişimini önlemede büyük önem taşır. Bu nedenle madde deneyen gençlerle karşılaşabilecek psikolog, rehber öğretmen, sosyal hizmet uzmanı ya da doktorların müdahale teknikleri konusunda eğitilmeleri ve bilgilenmeleri gerekmektedir.

Bu amaçla "Ergenlerde Madde Kullanım Bozukluklarına Yaklaşım Kılavuzu" isimli bir kitap Doç. Dr. Kültegin Ögel, Ceyda Yılmazçetin ve Sevil Taner tarafından yazılmıştır. Kitap pratik bilgileri içermektedir. Kitap hakkında geniş bilgiyi kitaplar sayfasında bulabilirsiniz.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen projeyle 60 kişilik merkez rehber öğretmen grubunun içerisinden 21 kişi seçilmiştir. Bu öğretmenler madde kullanımına müdahale konusunda özel olarak Yeniden ekibi tarafından eğitilmiştir. Böylece İstanbul'un her ilçesinde konuyla ilgili bir öğretmen çalışmaya başlamıştır.

Bu çalışmada görev alan rehber öğretmenlere okullarda tespit edilen ve riskli davranış gösteren çocuklar yönlendirilmiştir. Farklı ilçeleri temsil eden rehber öğretmenlerimizle, iki ayda bir süpervizyon çalışmaları yapılmıştır. 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında toplam dört kez toplanılmıştır. Grup bir sene süresince toplam 39 vaka görmüştür.

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU