YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » YENİDEN » Etkinlikler » ZOR ÇOCUK VE GENÇLERE YÖNELİK MÜDAHALE PROJESİ PAYLAŞ  

ZOR ÇOCUK VE GENÇLERE YÖNELİK MÜDAHALE PROJESİ

 

Zor çocuklar ve gençlere yönelik müdahale projesi  Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği, T.C İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu MATRA KAP fonu aracılığı ile Kültegin Ögel, Ceyda Yılmazçetin Eke, Itır Tarı, Bilge Erol tarafından hazırlanmıştır. Bu projede amaç, risk altındaki genç ve çocuklar konusunda okullarda erken tanı ve müdahalenin gerçekleşmesini sağlamak.

Riskli davranış gösteren çocuklara "zor çocuklar" adını verdik. Bu çocukların tanınması ve gerekli girişimlerin yapılması büyük önem taşımaktadır. Eğitimin içeriğinde zor çocuklar kavramı ve riskli davranış kavramının ne olduğu, sorunlarının nasıl geliştiği ve bunun nasıl bir süreç olduğu, bu çocukların ihtiyaçlarının neler olduğu, eğitim sürecinde zorlukların nasıl çözüleceği, zor çocuklara yönelik etkisiz yaklaşımlar ve müdahalelerin neler olduğu, yaklaşımda kullanacağımız temel ilkelerin neler olduğu yer almaktadır.

Eğitimden beklenen temel hedefler zor çocuklar ve gençler hakkındaki yanlış inançları ortaya çıkarmak ve bunların fark edilmesini sağlamak, okul sisteminde neler yapılabileceği üstünde durmak ve konuya olan duyarlılığı arttırmaktı.

Okul sistemi dışında tutulması tercih edilen riskli davranış gösteren çocukların aslında okul sistemi dışında daha fazla risk taşıdıklarının altını çizmek ve rehber öğretmenlerin öğretmenleri ve okul yöneticilerini bilgilendirmesinde kaynak olması amacıyla Zor Çocuklar ve Ergenler Kılavuzu hazırlanmıştır.

Hazırlanan kılavuzun eğitimleri için İstanbul genelinde değişik ilçelerden seçilmiş olan 50 kişilik bir rehber öğretmen grubu temel müdahale grubu olarak eğitilmiştir. Eğitici eğitimini alan rehber öğretmenler kendi bölgelerinde bulunan 40 kişilik rehber öğretmen veya branş öğretmeni grubunu eğitmiştir. Böylece bir network ağı oluşturulmuş ve yaklaşık 2000 rehber öğretmene ulaşılmıştır.

Bu projenin ikinci aşamasında “Zor Çocuk Ve Gençler İçin Öğretmen Eğitim Kılavuzu” Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği’nin web sitesine konmuştur. Rehber öğretmenler şifre talebinde bulunarak bu kılavuza ve eğitim saydamlarına ulaşabilmektedir. Böylece hazırlanmış olan bu kılavuz sadece İstanbul genelinde değil tüm Türkiye genelindeki rehber öğretmenlere ulaşmaktadır. İnternet üzerinden şifre talebinde bulunan ve kılavuzu indiren rehber öğretmen sayısı 5000’den fazladır.

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU