YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » YENİDEN » Etkinlikler » GENÇLİK AİLE DESTEK MERKEZLERİ PROJESİ (GADEM) PAYLAŞ  

GENÇLİK AİLE DESTEK MERKEZLERİ PROJESİ (GADEM)

 

Gençlik-Aile Destek Merkezi (GADEM), çocukların ve gençlerin sokakta yaşamasını ve madde kullanmasını önlemek amacıyla kurulan toplum temelli müdahale merkezidir. Ergenlere ve ailelerine yönelik danışmanlık hizmeti vermek amacıyla 2004 yılında İstanbul’un üç bölgesinde, Beyoğlu, Şişli, Ümraniye’de kurulmuştur. Merkezlerden yararlanabilecek olanlar şunlardır;

• Risk altındaki çocukların aileleri, 
• 12-18 yaş arası çocuk ve gençler, 
• Çocuğunun alkol veya madde kullandığını düşünen aileler,
• Herhangi bir riskli davranış gösteren çocuklar (evden kaçan, suç itilen, şiddete eğilimli, riskli cinsel davranış gösteren, sürekli okuldan kaçan, istismara uğrayan çocuk ve ergenler)
• Bu konuda bilgilenmek isteyen sivil toplum kuruluşları veya kurumlar,
• Madde bağımlılığı konusunda sorun yaşayan veya bilgi almak isteyenler.

Merkezlerde ergenlere yönelik bağımlılık, öfke kontrolü, kendine zarar verme, stresle başa çıkma, dürtü kontrolüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ailelere ise ergenlik dönemi, çatışma çözme, olumlu davranışı yüreklendirme gibi konular hakkında danışmanlık verilerek çocuklarına karşı nasıl davranılacağı hakkında bilgilendirilmektedir. Ayrıca ergenlerle çalışan kurumlara risk altındaki ergenlerin erken tespitinin yapılması ve GADEM’ lere yönlendirme yapmaları için hem bu merkezlerin tanımı hem de riskli çocukla ilgili eğitimler verilmektedir.

2004 yılından itibaren GADEM’ lerde 312 ergene, 153 aileye psikolojik destek verilmiştir. 584 aile ise risk altındaki ergenlere yönelik verilen eğitimden geçmiştir. Rehber öğretmen, idareci, SHÇEK ve Adalet Bakanlığı personeli olmak üzere toplam 415 kişiye risk altındaki ergenler ve ergenlere yaklaşımla ilgili eğitimler verilmiştir.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2019                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU