YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Anne ve babalar için bilgiler » Anne ve babalara mektup PAYLAŞ  

Anne ve babalara mektup

 

ANNE VE BABALARA MEKTUP

Yazan: Prof. Dr. Kültegin Ögel

Hayatta en çok emek verdiğimiz şey muhakkak ki çocuklarımız. Onların önemi ve değeri tartışılmaz. Çocuklarının uyuşturucu ya da uyarıcı maddeler kullandığını öğrenmek her anne ve baba için büyük bir yıkım, hayal kırıklığı ve üzüntü kaynağı. Kimi zaman böyle bir durumda anne ve babalar kendilerini ya da birbirlerini suçlarlar, utanç duygusu içinde kıvranırlar.  Anne ve babalar çocuklarının uyuşturucu ve uyarıcı kullanmasından korkar ve bununla ilgili önlemler almayı isterler.

Çocukların madde kullanmasını önlemek ve eğer madde kullandıysa bunu bırakmasını sağlamak büyük ölçüde anne ve babanın elinde. Ama doğru zamanda atılacak, doğru adımlara gereksinimiz var. Bu adımları atarken, bunun uzun süreli bir yolculuk olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Çocuğunuzla çıkacağınız bu uzun yolculukta kolay yorulmamak için, enerjinizi de iyi kullanmak zorundasınız. Bunu bir satranç oyunu olarak görün. Birkaç hamle ötesini her zaman düşünün.

Kimi zaman anne ve baba ne yaparsa yapsın, çocuğun madde kullanmaya devam ettiğini de klinik deneyimlerimde gözlemledim. Böyle bir durumda elinden geleni yapmanın rahatlığını duyabilirsiniz. Yine klinik deneyimlerimde, anne ve babanın attığı yanlış adımlarla çocuklarının madde kullanım sorunu nasıl bağımlılık haline getirdiklerine de şahit oldum.

Çocukların madde kullanmasını önlemek için bilgilenmeniz şart. Eğer çocuğunuz madde kullanmaya başladıysa da bu konuda bir adım atmadan önce bilgilenmeniz gerekli. Bilgilenmeden adım atmak çok vahim sonuçlar doğurabilir ve doğurmaktadır. İşte bu nedenlerle bu siteyi hazırladık.

Çocuklar ve gençlerle uğraşmak biliyorum çok zor. Ama yorulmak ve teslim olmak yok!

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU