YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Kulaktan Kulağa Önleme Programı PAYLAŞ  

Kulaktan Kulağa Önleme Programı

 

Nedir?

Kulaktan Kulağa bir madde bağımlılığı önleme programıdır. Amaç, gönüllüler aracılığıyla okullarda önleme eğitimi yapmaktır. Projede eğitim yapacak gönüllüler, psikoloji ve psikolojik danışmanlık bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerden seçilmesi önerilir. Böylece seçilen gönüllüler hem ağabey, abla modeli oluşturmakta, hem de profesyonel anlamda hizmet verebilecek kişiler arasından seçilebilmektedir.

Uygulama

Gönüllüler, bağımlılık uzmanları tarafından bağımlılıkla ilgili konular ile önleme konularında ve hazırlanan eğitim programlarının nasıl eğitileceği konusunda eğitilmelidir. Gönüllüler, hazırlanan eğitim programlarını okullarda uygulamaktadır. Bu amaçla hazırlanmış, “kısa” ve “uzun” eğitim olmak üzere iki eğitim programı vardır.

İçerik

Kısa eğitim programı, üç ayrı filmden oluşmaktadır. Yaş gruplarına göre bu filmler interaktif bir şekilde uygulanmaktadır. Uzun eğitim programı ise, 8 oturumluk grup eğitimlerinden oluşmaktadır. Bu eğitimde amaç, psikososyal becerileri geliştirerek, madde bağımlılığını önlemek ve konuyla ilgili mesajlar vermektedir.

Daha fazla bilgi için

Daha fazla bilgi için yeniden@yeniden.org.tr adresine yazabilirsiniz.

Bu program Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği tarafından  İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu ve Caritas Türkiye desteğiyle, Kültegin Ögel, Romina Yorohan, Ceyda Yılmazçetin Eke tarafından hazırlanmıştır.

Materyaller

Aşağıdaki materyalleri indirmek için üstlerine tıklayın...

**Program hakkında bilgiler 

**Eğiticiler için bilgiler

**Uygulama rehberi

**Genç gönüllüler için temel bilgiler

Filmler için YENİDEN ile temasa geçin 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU