YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Eğiticiler için bilgiler » Madde kullanan çocuğa yaklaşım ilkeleri PAYLAŞ  

Madde kullanan çocuğa yaklaşım ilkeleri

 

Kendinizi hazır hissetmeden onunla konuşmayın. Öfke duyabilirsiniz, tıpkı diğer duygular gibi öfke duymak da doğal bir tepkidir. Ancak bunun çocuğa yansıması onda anlaşılmadığı duygusunu uyandıracağından ve iletişimin kesilmesine neden olacağından sakinleşmek için yollar aramanız yerinde olacaktır.

Madde kullanan bir öğrenci ile konuşurken öncelikle amacınızın ona destek ve yardımcı olmak olduğunu vurgulayın. Her zaman onun yanında olacağınızı hatırlatın. Kendinizi onun yerine koymayı deneyerek onun düşünce, yaşantı ve korkularını anlamaya çalışın.

Öğrenciyi etiketlemekten kaçının, çünkü "kullanıcı" olarak etiketlenen öğrenciye yaklaşmak çok zordur. Önyargılarınızın farkına varın, böylece iletişimi aksatma olasılığını azaltırsınız. Eğer öğrenci maddenin etkisi altında ise onunla bu durumda konuşmanın yararı olmaz. Maddenin etkisi altında düşünme, hareket etme gibi mekanizmalarında yavaşlama olduğundan sağlıklı tepki veremez.

Bu yüzden madde etkisindeki öğrenci ile konuşmaya çalışmak yerine onu sessiz ve sakin bir ortama götürerek kendine gelmesini sağlamak gerekir. Çocuğun kendine zarar verme olasılığına karşı onu yalnız bırakmamanız yerinde olacaktır. Yaptığını tek bir nedene bağlamak yerine kendinizi onun yerine koyarak neler yaşıyor olabileceğini ve duygularını anlamaya çalışmak çocuğa ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2020                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU