YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Doktor ve eczacılar için bilgiler » Opioid yoksunluğu ve tedavisi PAYLAŞ  

Opioid yoksunluğu ve tedavisi

 

Opioid yoksunluklarından en sık görüleni, eroin yoksunluğudur. Yoksunluk belirtileri 6-8 saat içinde başlar ve üçüncü gün içinde en üst düzeye ulaşır. Ortalama 7-10 gün sürer.

Yoksunluk belirtileri
Anksiyete
Hızlı soluma
Terleme 
Lakrimasyon 
Esneme 
Rinore 
Piloereksiyon 
İştahsızlık 
Pupillerde genişleme 
Bulantı ve kusma 
Güçsüzlük 
Kas spazmları 
Kas ve kemik ağrıları 
Yerinde duramama 
Uykusuzluk 
Sinirlilik 
Diare

Önerilen incelemeler
Genel bir fizik muayene yapılmalıdır. Tüberküloz, HIV enfeksiyonu, hepatit A, B, C, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve cilt apseleri özel dikkat gerektiren noktalardır.

Tedavi
Yakın dönemde kullanmaya başlamış olanlarda destekleyici tedavi yeterlidir. Aşağıda semptomatolojik destekleyici tedavi için önerilmiş bazı ilaçlar yer almaktadır. Önerilen tedavilerin hepsi oral yoldan uygulanmalı, parenteral yolu seçmekten kaçınılmalıdır.

Başağrısı: Asetaminofen (5 saatte bir 500 mg)

Kas, eklem ve kemik ağrıları: İbuprofen (Brufen) 6-8 saatte bir 600-800 mg/gün ya da naproksen 2x500 mg (Aprol Forte 2x1)

Anksiyete ve uykusuzluk: Hidroksizin (Atarax, Vistaril 2x25 mg) ya da doksilamin süksinat (Unisom 8 saatte bir 10 mg) verilebilir. Eğer bu yetersiz olursa günde ortalama 40-60 mg diazepam uygulanabilir. Gerekli durumlarda klorpromazin (Largactil 100 mg tb) 50-200 mg kullanılabilir. Uykusuzluk yakınmaları için sedatif etkisi yüksek antidepresanlar verilebilir.

Karın ağrıları: Klidinyum (Klipaks, Librax) 3x1 (bu preparatların klordiazepoksit, yani benzodiazepin de içerdiği unutulmamalıdır).

Hazımsızlık: Antiasitler

Diare: Loperamid (Lorimid), her defekasyondan sonra bir adet, 48 saat süreyle.

Metadon kimi ülkelerde bir detoksifikasyon aracı olarak kullanılmaktadır. Ancak şu anda Türkiye’de yoktur. Bu uygulamada ilk dört gün 40-60 mg/gün metadon verilir, 5. günden itibaren metadon günde 5 mg (ayaktan detoks uygulananlarda 2.5 mg) azaltılarak kesilir. Son yıllarda, parsiyel bir opiyat agonisti olan buprenorfin detoksifikasyon tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. 2-6 mg/gün buprenorfin ile stabilize edilen hastalarda daha sonra bu ilaç kesilmekte, yaşanan yoksunluk daha hafif ve kısa süreli olmaktadır. Güçlü bir opiyat antagonisti olan naltrekson da gerek klonidin ve benzodiazepinlerle birlikte hızlı detoksifikasyon uygulamalarında, gerekse idame tedavisinde giderek artan oranda kullanılmaktadır. uk belirtileri çıkmaya başladığında nalokson kesilir.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU