YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Doktor ve eczacılar için bilgiler » Kokain entoksikasyonu ve tedavisi PAYLAŞ  

Kokain entoksikasyonu ve tedavisi

 

Kokain birçok yönden amfetaminlere benzer etki gösterir. Ancak iki önemli farklılık vardı; kokainin etkisi çok kısa sürer ve kokain entoksikasyonunda konvülsiyonlar, kalp aritmileri ya da solunum depresyonuna sık rastlanır.

Tedavi:

  • Gerek periferik etkileri, gerekse halüsinasyonları ve ajitasyonu ortadan kaldırmak için haloperidol kullanılır (5 mg i.m.). Periferik etkilerin tedavisinde propranolol de kullanılabilir.
  • Diazepam nöbetleri önlemek için ideal ilaçtır. 5-10 mg diazepam birkaç dakika içinde i.v. verilir ve gerektiğinde tedavi bu dozda yinelenir. Nöbetler kesilemezse anestezi uzmanının yardımıyla güçlü kas gevşeticiler kullanılarak miyoglobinüri ve metabolik asidoz önlenir.
  • Verapamil kokainin yolaçtığı kardiyak sorunlarda etkilidir. Yaşamı tehdit edici aritmilerde beş dakikada bir 1 mg propranolol i.v. verilebilir. Toplam 5 mg’dan yüksek dozlara çıkılmamalıdır.
  • Propranolol refleks sempatomimetik etkiyle tansiyonu yükseltebileceği için hasta izlenmelidir. Kardiak aritmide tercih edilecek asıl ilaç labetolol’dur.
  • Hipertermiye karşı periferik soğutma genellikle yeterlidir.
  • Ancak çok ciddi durumlaRDA nöbet riski de göze alınarak klorpromazin kullanılabilir.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU