YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Doktor ve eczacılar için bilgiler » Halüsinojen entoksikasyonu ve tedavisi PAYLAŞ  

Halüsinojen entoksikasyonu ve tedavisi

 

LSD, meskalin, psilosibin gibi maddeler, yapılarının birbirinden çok farklı olmasına karşın, etkilerinin benzerliği nedeniyle adrenerjik halüsinojenler diye adlandırılırlar. Bunlardan görece en yaygın olanı LSD’dir.

Anksiyeteden halüsinasyonlara dek uzanan bir dizi belirtiye yol açan LSD, klinik yönden önemli üç tabloya neden olabilir:

  • Panik reaksiyonu: Hastanın yatıştırılması gerekir. Ciddi ajitasyon diazepamla tedavi edilebilir. Hastanın yatışana dek gözetim altında tutulması gerekir. Hipertansiyona ve nöbetlere yol açabilecek fenotiyazinlerden kaçınılmalıdır. Zorunlu durumlarda düşük dozda haloperidol kullanılabilir.
  • Geri dönüşler (flashback): Madde alınmadığı halde madde etkilerinin yeniden yaşanması durumudur. Bu durumda da hastayı rahatlatmak gerekir. Geri dönüşler zaman içinde ortadan kalkmazsa hastaya esrardan ve antihistaminiklerden uzak durması öğütlenmelidir.
  • Psikoz: Tedavisi panik reaksiyon tedavisinin aynıdır.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU