YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » Alkolle ilgili gerçekler PAYLAŞ  

Alkolle ilgili gerçekler

 

Alkol insan bedeni için bir toksik maddedir. Daha açık olmak gerekirse insan bedeni sınırlı bir oranda alkolü tolere edebilir, daha fazlası kandaki alkol seviyesini belli bir seviyenin üzerine çıkarsa alkolün kendisi bir zehir halini alır.

Alkol, yemek ve alkolsüz yiyecekler gibi sindirilmez. Alkol doğrudan kana karışan bir maddedir.

Kahve içmek, yemek yemek ve su içmek ayılmanıza belli bir oranda sizi kendinize getirir hepsi bu kadar.

Kısa bir uyku sizi kendinize getireceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; çünkü uyku sırasında da kişinin bedeni uyanıkken olduğu oranda alkolü metabolize eder ve kalktığınızda kendinizi hala sarhoş bulabilirsiniz.

Alkolün, fazla içilmediği sürece organlarımızı etkilemediğine inanıyorsanız, size tavsiyem bidaha düşünün çünkü aç karna alkol alındığında, alkolün kana karışma süresi yaklaşık olarak beş (5) dakikadır. Alkolün kana karışmasıyla birlikte bütün organlara ulaşması doksan (90) saniyeyi bulur, buna beyinde dahildir.

Alkolün yoksunluk belirtileri ilk içmeden sonra kendini gösterir. Yani bir kereden bir şey çıkmaz demeyin. Diğer sarhoş edici ve kafa yapıcı maddelerde de olduğu gibi ilk anada kendini gösterir. Bunlar nedir derseniz, başta mide-bulantısı olmak üzere, baş ağrısı, susuzluk hissi ve titremedir.

Alkol aldıktan sonra bir kaç saatlik uykuyla araba kullanabilecek kadar kendinize gelebileceğinizi sanıyorsanız, bir daha düşünün, çünkü alkolün etkisi son kadehi aldıktan sonraki on (10) saat sonrasına kadar devam eder. Bu nedenle alkolüyken ve sonraki on-on beş (10-15) saat boyunca araba kullanmak tehlikelidir.

Alkol de bir uyuşturucu olmasına rağmen, alkolde yüksek doz yoktur demeyin, çünkü içerken haddi aşmak ölüm tehlikesi doğurabilir. Çok fazla alkol almak bilinç kaybına sebep olur, kandaki yüksek seviyedeki alkol kalp atışının ve nefes alımını durdurabilir. Buda ölümlere neden olabilir.

Alkol seks performansını artırır mı? Hayır, çünkü alkol tüketimi kişideki seks çekingenlini tetikler. Ve erkeklerde iktidarsızlığa neden olurken, kadınlarda da ise vajinada hissizleşmelere yol açar.

Alkolün bağımlılığının genetik olarak geçmesi mümkündür. Yani, aile geçmişiniz sizin durumunuzu belli bir oranda belirleyen bir etmendir. Alkoliklerin çocuklarında alkolik olma olasılığı alkolik olmayan ebeveynlerinkine oranla üç veya dört ( 3-4) kat daha fazladır.

Uzun süreli alkol kullanımı kişilerde sürekli hafıza kaybına ve beyin zedelenmelerine sebep olabilir.

Maalesef, alkol günümüzdeki kadın, erkek eşitliği söylemine pekte uymamaktadır. Çünkü, alkolden etkilenme kadın ve erkeğe göre değişim göstermektedir, bunun da  sebebi kadın ve erkekteki, şimdi aşağıda da belirteceğimiz, farklılıklardan kaynaklanıyor. Bu farklılıklar nelerdir, gelin bir bakalım:

Alkolün zehirlediğini biliyor muydunuz? Evet, bu bir gerçek tıpkı diyer uyuşturucu maddelerde olduğu gibi alkolde de yüksek-doz ve doz-aşımı diye bir şey vardır. Örneğin, ilk defa kullanan insanlar ile alkole karşı hassas insanlar çok küçük oranlarda bile çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Ayrıca farklı vücut kimyasına sahip olan kadın ve erkeklerde ise kadın erkeğe göre daha düşük oranlarda bile bu etkiye maruz kalabilir. Alkol zehirlenmesi, kimi zaman ciddi beyin hasarlarına neden olur.

Derleyen: Engin Turgut

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU