YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » İçki içmenin temel kuralları PAYLAŞ  

İçki içmenin temel kuralları

 

İçki içmenin sorumluluğunu alarak içebiliyorsanız siz doğru bir içicisinizdir. Sorumluluğu almak demek, sorunlarınızdan kaçmak için ya da sarhoş olmak için içki içmeyi reddetmektir. Bunun yanı sıra alkolün bağımlılık yaratabilen bir madde olduğunun bilincine varmak ve sağlıklı dozajı bulabilmektir.

İçki içmeden önce yemek yemek: Yemek yemek ayılmanıza yardımcı olmayacaksa da içki içerken yemek yemek ya da uyumadan önce bir şeyler atıştırmak ertesi günkü yaşayacağınız “akşamdan kalma” halinizin yoğunluğunu azaltacaktır çünkü yemek yediğiniz zaman sindirim sisteminiz yiyeceği sindirebilmek için midede tutacağından alkol direkt olarak ince bağırsağa geçemez ve sindirilebilmek için daha uzun bir zaman geçmesi gerekir. Bu sayede kanınızdaki alkol oranı birden artış göstermez ve bu da “akşamdan kalma” halinin yoğunluğunu azaltır.

  • Yavaş içki içmek: Yavaş içki içtiğiniz zaman alkolün vücuttaki sindirim süresine yetişmiş olursunuz. Ardarda içtiğiniz içkilerden sonra alkol hemen sindirilemediğinden kanınızda fazladan alkol birikmiş olacaktır ve bu da daha çabuk sarhoş olmanıza neden olur. Ancak yavaş içilen içkilerde vücut nispeten bu hızı yakalayabilir.
  • İçilen içkiler arasında zaman boşluğu bırakmak: Örneğin gün aşırı içilen 3 standart içki ile ardarda gecelerde içilmiş 3 standart içki vücutta aynı etkiyi yaratmaz. Ardarda içilen gecelerde vücutta oluşacak hasar daha fazla olacaktır.
  • Bir içki içme sınırı koyun
  • Yarışmayın! İçki içme yarışmalarına katılmayın! İçki içmeyi, yalnızca gerçekten istiyorsanız kabul edin! Eğer birisi sizi bir içkiyi içmeye zorluyorsa, alkolsüz bir içecek tercih ettiğinizi söyleyin. Eğer işe yaramazsa, içkinizi bir yere koyun ve orada bırakın.
  • Hafif (light) içkileri tercih edin.
  • Bilmediğiniz içkilerden sakının! Bazı meyve aromalı içkiler, içerdikleri alkol miktarı fark edilebilir olmadığından aldatıcı olabilirler.
  • Dans ediyorsanız, susuzluğunuzu alkolle gidermeyin
  • Bulunduğunuz yerden ayrılmadan bir süre önce içki içmeyi kesin, böylece karaciğerinize vücudunuzdaki bir miktar alkolü yakması için zaman tanımış olursunuz. Ayrılmadan önceki son saatlerinizde alkolsüz içecekler tercih edin.

Derleyenler: Pınar Ayaz, Defne Satgan, Kültegin Ögel

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU