YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » Alkolün etki mekanizması PAYLAŞ  

Alkolün etki mekanizması

 

Alkol alımına başladıktan sonra daha doğrusu alkolün kana karışıp etkisini göstermesiyle birlikte ilk hissedilen duygu yoğun bir rahatlama ve hayata karşı duyulan bir memnuniyettir. Alkolün bu denli tüketiliyor olmasının en büyük nedenlerinden biridir bu. Hayatın karmaşasından ve gerçeği kabullenmenin zorluğundan kaçmanın en kolay ve en yasal yollarından biridir de…

Şişede durduğu gibi durmadığı için, alımın devam etmesi takdirinde kana karışan alkol miktarına göre farklı seviyelerde değişik tutumlara ve davranışlara sebep olur. Öncelikli olarak başlardaki memnuniyet veren yüzü intikam alırcasına değişmeye başlar. İnsan zihnine dolayısıyla algısına, bedenine ve içinde bulunduğu ortama zarar verme olasılığı her miligramda biraz daha artar.

Alkol alındıktan sonra %20’si midede emilir, geri kalan kısmı ince bağırsağa ulaştıktan sonra kana karışmaya başlar. Dolaşım sistemine dahil olduktan sonra tüm organlara ulaşır. Açken alınan alkol midede daha hızlı emilir ve dolayısıyla kana karışım çok daha hızlı olur. Kısa sürede art arda alınan alkolün de kana karışımı daha hızlıdır.

İçki içen kişinin kanına karışan alkol miktarı,

  • Belirli bir zamanda ne kadar içtiğine,
  • Vücut ölçülerine, cinsiyetine, vücut yapısına ve metabolizmasına,
  • Midedeki yiyecek çeşidine ve miktarına göre değişir.

Alkol kana karıştıktan sonra, hiçbir yiyecek ya da içecek onun etkisini azaltmaz. Bazen meyve şekeri, alkolün kandan dışarı atılımını hızlandırabilir ve böylece etkisini kısaltabilir ama başka bir çözüm yoktur.

Normal bir yetişkinin metabolizması saatte 8.5 gr. alkolü (bir biranın 3/2’si) sindirip vücuttan atabilir. Ancak, bu rakam kişinin, fizik yapısına, cinsiyetine, böbreklerinin durumuna ve genetik özelliklerine göre önemli değişiklik gösterir.

Alkolün etkileri;

  • Bir seferde alınan miktar
  • İçkinin içilme şekli
  • İçkinin hangi şartlar altında içildiği yer, kişinin psikolojik durumu, duygusal durumu, yanında başkalarının olup olmadığı ,içkinin yanında  herhangi başka bir maddenin (ilaçlar veya uyuşturucu maddeler) alınıp alınılmadığına bağlı olarak kendini gösterir.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU