YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » Kandaki alkol seviyesi ve buna bağlı davranış değişiklikleri PAYLAŞ  

Kandaki alkol seviyesi ve buna bağlı davranış değişiklikleri

 

Kandaki alkol seviyesi, 100 mililitre kanda mevcut olan alkol oranıdır. Aşağıdaki oranlar bir saatte bir standart içki içen kişinin kan seviyesindeki alkol oranı göz önüne alınarak belirlenmiştir ve genelleştirilmiştir.

02%-.03% (100-150 ml)

Alkolün en hafif etkileri görülmeye başlar. Kişi kendini rahatlamış hisseder. İçmeye başlamadan önceki ruh halinin belirtileri artar. Çakırkeyiflik kavramı bu seviyede tam kıvamındadır.

05%-.06% (250-300ml)

Rahatlık hissi artar, kişi kendini daha fazla ve daha yüksek sesle konuşurken bulabilir. “rakı  sofrasında devlet kurtarma”  sohbetleri yaygındır. Beden hareketlerin kontrolü zorlaşmaya başlar. Kişinin içinde bulunduğu ruhsal duruma bağlı olarak neşeliyse daha neşeli, mutsuzsa daha mutsuz hissetmesine neden olabilir.

08%-.09% (400-450 ml)

Kişi kendini olduğundan daha güçlü, daha zeki ve herhangi bir konuda daha yeterli hisseder. Dengesini kaybetmeye, hareketlerini kontrol edememeye başlar. Görüşte bulanıklık, duymada sorunlar yaşanabilir. Kişinin karar verme yetisi belirgin bir düşüş gösterir. Bu yüzden genellikle bu safhadan sonra içmeye devam edilir.

10%-.12% (500-600 ml)

Bu safhada kişi kendini olduğundan daha zinde hisseder fakat denge ve hareketler üzerindeki kontrol azalmıştır. Hafıza da kanda dolaşan alkolden nasibini almıştır, genelde o ana kadar içilen içki miktarı hatırlanmaz. Hareketler ve duygular eskiye oranla bir hayli abartılmıştır. Bazı insanlar bu durumu öfke ve şiddet şeklinde dışa vurmaya başlayabilir. Erkekler ereksiyon olmakta sorun yaşayabilir.

.20% (1000 ml)

Kişi duyguları ve davranışları üzerindeki hakimiyetini neredeyse kaybetmiştir. Neşe veya öfke yerini nedeni bilinemeyen gergin bir karmaşaya bırakır. Bu noktada kişi kendine zarar vermeye başlayabilir çünkü acı duyusu normalin çok altlarına düşmüştür. Mide bulantıları baş gösterebilir, kusmaya neden olabilir.( bazı insanlarda mide bulantısı v kusma gibi belirtiler daha düşük alkol oranlarında ortaya çıkabilir )

.25% (1250 ml)

Bu seviyede kişi neredeyse tamamen hissizleşmiştir. Kişinin tüm zihinsel ve algısal fonksiyonları ciddi olarak zarar görmüştür. Bu yüzden tehlikeli veya acı verici bir durumla karşılaşsa bile artık tepki vermeye bilir. Acı hissi yok olmuştur, kişinin kendine fark etmeden de olsa zarar verme olasılığı yükselmiştir.

.30% (1500 ml)

Tam bir sersemleme durumu söz konusudur. Gerçeklikle bağlantı kopmuş gibidir. Kişi nerede olduğunun ayrımına varamayabilir.

.35% (1750 ml)

Bu seviyede kişi anestezi uygulanmış bir hastadan farksızdır. Solunum yetmezliği ortaya çıkabilir.

.40% (2000 ml)

Bu kadar alkole maruz kalmış bir bedenin koma durumuna gelmesi beklenir. Ölüm gerçekleşebilir.

Derleyen: İpek Demirok

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU