YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » Alkole bağlı karaciğer sorunlarında tedavi PAYLAŞ  

Alkole bağlı karaciğer sorunlarında tedavi

 

Alkole bağlı karaciğer tahribinin tedavisi alkol, sigara kullanımı ve obeziteyi azaltma amaçlı bir yaşam tarzı değişimini gerektirir. Yaşam tarzı değişikliği beslenme ve ilaç tedavisiyle desteklenir. Siroz durumunda ise karaciğer nakli gerekli olabilir.

Yaşam tarzını değiştirmek

Alkolden uzak durmak karaciğerin daha fazla zarar görmesini ve muhtemel bir karaciğer kanserini önlemek açısından büyük önem taşır. Hastalığın bütün aşamalarında alkolün bırakılması hastalara fayda sağlar.

Alkol kullanan hastaların büyük çoğunluğu sigara da kullanmaktadır. Yapılan araştırmalar alkole bağlı olarak karaciğerinde hasar bulunan hastalardan sigara kullananların karaciğerlerinin daha fazla zarar gördüğünü gösterir.

Obezlik de karaciğeri tehdit eden diğer bir faktördür.  Karaciğerin yağlanmasına ve alkole bağlı olmayan karaciğer iltihabına sebep olabilir. Özet olarak, sigarayı bırakmak ve kiloyu kontrol altına almak hastaların karaciğerinin daha fazla zarar görmesini engellemek için atmaları gereken adımlardır.

Doğru Beslenme

Alkollü içecekler de besinler gibi kalori taşır; fakat araştırmalara göre alkolden sağlanan kaloriler vücut için yiyecekler kadar önem taşımaz. Buna ek olarak birçok alkolik yetersiz ve kötü beslenmektedir. Bu durum karaciğer hasarına ve fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Alkol kullanıcıları vücudun ihtiyacı olan günlük karbonhidrat, protein, yağ, vitamin (özellikle A, C, B ve B1) ve mineralleri (kalsiyum ve demir) almazlar.

Bu eksikliği gidermek için alkolikler dengeli beslenme diyetiyle desteklenmelidir.  Beslenme takviyeleriyle alkolün bazı zararlı etkilerinin önüne geçilebilir. Örneğin, B1 vitamini eksikliğinden kaynaklanan beyin hasarı bir dereceye kadar giderilebilir. Tedavi gören alkolikler güvenli kullanımı sebebiyle günde 50 mg B1 vitamini alırlar. Alkoliklere ayrıca B2 ve B6 vitaminleri de verilmektedir. Fakat vitamin A alkolle alındığında zararlı etkilere sahiptir. Bu sebeple ciddi yetersizliği olan ve alkolü bırakabilecek ya da azaltabilecek hastalara verilir. Ayrıca orta derecede kötü beslenen alkoliklerin tedavisinde anabolik steroid denilen moleküller de kullanılabilir. Bu moleküller erkeklik hormonundan elde edilir ve kısa dönemli olarak vücudun gücünü arttırmak için kullanılabilir.

Gelişen Tedaviler

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılabilecek besinler bulunmaktadır. Bazı sağlıklı yağları (MCT) tüketmek karaciğerin yağlanmasına engel olmaktadır. Bu tür sağlıklı yağlar sadece sağlıklı besin maddelerinin satıldığı dükkanlarda beslenmeyi destekleyici şekilde satılmaktadır.

Oksitlenme alkole bağlı karaciğer tahribinde önemli rol oynar. Oksitlenme vücutta zararlı oksijen moleküllerinin, diğer adıyla serbest radikallerin oluşmasından kaynaklanır. Bu moleküller son derece yüklü ve dengesizdirler. En yakın molekülle eşleşerek hücresel değişikliklere yol açar ve hücrelere zarar vererek fonksiyonlarını değiştirirler. Antioksidanlar serbest radikallerin verdiği bu zararları önler.

Önemli bir antioksidan olan glutathione tehdit altındaki hücrelere direkt olarak giremediği için kullanılamaz. Araştırmacılar öncü bir molekül kullanarak onun hücreye girmesi ve orada parçalanarak bir antioksidana dönüşmesinden yararlanırlar. Bu molekülün verildiği siroz hastalarda bu molekülü almayan hastalara göre sonraki iki yılda daha az ölüm oranı ve karaciğer nakli görülmüştür. Ayrıca bu tedavinin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.  Bu yaklaşım alkole bağlı karaciğer tahribi olan hastalar için umut vaat etmektedir.

İlaç Tedavisi

Alkole bağlı siroz ve hepatit için onaylanmış bir ilaç bulunmamaktadır. Buna rağmen pentoxyfylline ve corticosteroid’ler kullanılmaktadır.  Şiddetli alkole bağlı hepatit hastalarına  pentoxyfylline’nin fayda sağladığı bulunmuştur. Fakat bu fayda kısa sürelidir. Şiddetli derece alkole bağlı hepatit hastalarında 28 gün hayatı uzattığı bulunsa da bu süre bir yılın üzerine geçememektedir. Bununla birlikte steroidlerin enfeksiyon riski gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

Karaciğer Nakli

İlerlemiş karaciğer bozukluklarının en kesin tedavisi karaciğer naklidir. 1992 ve 2001 yılları arasında Amerika’da 41734 karaciğer nakli gerçekleştirilmiştir.  Bunların yüzde 12,5’u alkole bağlı karaciğer tahribi olan hastalar, 5,8’i hepatit C hastalarıdır.

Alkole bağlı karaciğer tahribi olan hastaların nakil için uygun olup olmadıklarının anlaşılması için bir değerlendirmeden geçmeleri gerekmektedir. Bu tarama nakilin sonucunu etkileyebilecek kalp hasarı, kanser, pankreas, kemik erimesi gibi hastalıkları belirlemek içindir. Bu aynı zamanda çok sıkı bir prosedür izlemesi gereken hastaları belirlemek için psikolojik testleri de içerir.

Organ naklinin başarılı olabilmesi için alkolik hastaların ameliyattan sonra alkolden uzak durmaları ve sıkı bir medikal perhize uymaları gereklidir. Rutin olarak yapılan psikiyatrik testler sonucunda bu kritere uyamayacak olan hastalar belirlenir.

Bağışlanan organ sayısı kısıtlı olduğundan alkole bağlı karaciğer tahribi olan hastalara nakil yapılıp yapılmaması konusu tartışmalıdır. Çünkü eğer kişi alkole tekrar başlarsa yeni karaciğer de harcanmış olacaktır. Fakat karaciğer nakli geçiren hastalarda alkole başlama oranı alkolizm tedavisi görenlere oranla oldukça azdır. Fakat Hepatit B ya da C sebebiyle nakil yapılan hastalarda enfeksiyonun yenilemesi sebebiyle yeni ciğerin kaybına sık rastlanmaktadır.

Bütün negatif görüşlere rağmen birçok klinisyen alkole bağlı karaciğer tahribi olan hastaların karaciğer nakli için uygun olduklarını düşünmektedir. Nakilden sonra hastalarda görülen yüksek üretkenlik ve hayat kalitesi bu fikri desteklemektedir.

Derleyen: Ezgi Tuna

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU