YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » Hepatit C ve alkol PAYLAŞ  

Hepatit C ve alkol

 

Hepatit C, alkole bağlı karaciğer hasarı bulunan hastaların birçoğunda görülen ve hepatit C virüsünden kaynaklanan bir karaciğer hastalığıdır. Hasta olan birinin kanıyla temas etmek hastalığın yayılmasına sebep olur. Uyuşturucu enjeksiyonunda kullanılan iğne ve benzer aletlerin paylaşımı Hepatit C’nin yayılmasının en önemli sebebidir. Hastalık cinsel ilişki yoluyla da bulaşabilir. Amerika’da 4 milyon insan Hepatit C virüsü taşımaktadır ve 10000-12000 insan her yıl bu hastalıktan ölmektedir. 

Hepatit C, karaciğeri hasarlı alkolikler arasında da yaygındır. Aşırı alkol tüketimi, kişinin Hepatit C’den siroza, ardından da karaciğer kanserine doğru hızla ilerlemesine sebep olur. Orta seviyeden aşırı alkol tüketimine  kadar yayılan bir kullanım, Hepatit C hastalarının siroza yakalanma riskini arttırabilir. 

Hepatit C virüsü, yapılan kan testleri sonucunda teşhis edilir. Bu virüse karşı üretilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Tedavi genel olarak virüslere karşı tedaviyi içerir. Tedavi sırasında alkolden uzak durmak büyük önem taşır. Alkol kullanımı vücudun tedaviye cevap vermesine engel olur. Tedavi gören hastaların yüzde 20 ila 30’unda depresyon, huzursuzluk, anksiyete gibi yan etkiler oluşur.

Alkolizm geçmişi olan hastalarda bu tür yan etkiler alkol kullanımına geri dönmeyi tetikleyebilir. Bu nedenle alkolik hastaların tedaviye başlamadan önceki en az altı ay boyunca alkol kullanmamış olmaları gereklidir. Az ya da orta miktarda alkol kullanan hastalar için böyle bir şart yoktur. Bu hastalarda tedaviye hemen başlanabilir.

Derleyen: Ezgi Tuna

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU