YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » Alkol ve kadın PAYLAŞ  

Alkol ve kadın

 

Son yüzyıldaki kültürel ve sosyolojik değişimler sonucu erkek hegemonyasından çıkan alkol tüketimi, bilim adamlarını alkolün kadınlar üzerindeki etkilerini araştırmaya itti. Görünüşe göre alkolün kadınlar üzerindeki fizyolojik etkileri erkeklerinkinden daha farklı. Kadınlar, hormonel farklılıkları ve fizyolojik yapıları nedeniyle alkolün olumsuz sonuçlarına daha açıklar. Yapılan araştırmalara göre kadınlar kalp ve karaciğer hastalıkları, üreme sorunları ve beyinde alkole bağlı olarak meydana gelen birtakım anomaliler konusunda erkeklere göre daha zayıflar.

Depresyon, intihar ve alkol zehirlenmesi ihtimali de kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek. İşte alkolün kadınlar üzerindeki etkileri:

  • Alkolizmin ilerleyen devrelerinde kadınlarda yüksek tansiyon ve anemi gibi hastalılar erkeklere oranla daha hızlı gelişiyor.
  • Ayrıca yüksek dozda alkol tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma oranının da daha yüksek olduğu anlaşıldı. İleri derecede alkol tüketen kadınlarda sindirim sistemi organlarında kanser görülme riski de oldukça yüksek.  
  • Kadınlar, dehydrogenase enzimi vücutlarinda daha az olduğu için alkol molekullerini daha yavaş parçalıyor ve erkeklerden daha çabuk sarhoş olup, daha uzun süre sarhoş kalıyorlar. 
  • Kadınlar erkelere oranla daha çabuk alkol bağımlılığı geliştiriyorlar ve bağımlılık sonucu gelişen  hastalıklarla daha erken tanışıyorlar. 
  • Alkol kadınların kalp ve karaciğer hastalıkları başta olmak üzere üreme bozuklukları, ülser, hafıza kaybı, hipoglisemi,diyabet, psikolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklar ve pankreatite gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor. Ayrıca kadınlarda siroz, hepatit gibi alkole bağlı karaciğer bozukluları erkek bağımlılara göre daha fazla görülüyor ve bu hastalıklara yakalanma yaşı da erkeklere göre daha düşük. Sirozdan ölen alkolik kadınların sayısı erkek bağımlılardan daha fazla. 
  • Orta yaşın üzerindeki kadınlar için risk daha fazla. Ayrıca kadınlar genelde alkole erkelerden daha geç başladıkları için daha geç bağımlılık geliştiriyorlar ve tedavi edilmeleri güçleşiyor.
  • Alkol bağımlısı anne veya babaya sahip olan çocuklardan, kız çocukların alkolizme genetik yatkınlığı erkek çocuklarınkinden daha fazla oluyor. Bu yatkınlığın bağımlılığa dönüşme riski 18-28 yaşları arasında en yüksek seviyede görülüyor.

Kadınlar neden alkol bağımlısı oluyor?

 

Kadınların alkole başlama sebepleri de etkileri gibi erkeklerinkinden farklı. Kadınlar alkole genellikle stresi azaltmak, can sıkıntısından kurtulmak, ruh hallerini değiştirmek, morallerini yükseltmek, cinsel arzularını gizlemelerine yol açan baskıyı kaldırmak, özgüvenlerini arttırmak ve depresyondan kurtulmak gibi sebeplerden dolayı başvuruyor.

 

Aynı zamanda kadınlar boşanma, çocuklarının evden ayrılması, işsizlik, evlilik sorunları ve ailevi krizlerden erkeklere oranla daha fazla etkileniyor ve alkole başvuruyorlar.

Orta yaşın üzerindeki kadınlar da aynı yaştaki erkeklere göre yalnızlık, maddi güvensizlik ve eşinin ölümü gibi sorunlar karşısında çareyi alkolde aramaya daha meğilliler.

 

Derleyen: Sırma Naz Arım 

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU