YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » Alkolün kadın bedeni üzerine etkisi PAYLAŞ  

Alkolün kadın bedeni üzerine etkisi

 

Erkek Ve Kadın Metabolizması Arasındaki Farklar Ve Alkolün Değişkenlik Gösteren Etkileri

Kadın vücudunun %52’si, erkek vücudunun %61’i sudur. Alkolün vücutta parçalanması işlevini yerine getiren dehidrogenaz enzimi kadınlarda daha azdır.

 

Adet öncesi hormonal değişiklikler kadınlarda alkol zehirlenmesinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar, dolayısıyla adet gününden hemen önceki günlerde zehirlenme riski yüksektir. Alkol östrojen miktarını yükseltir. Doğum kontrol hapları veya diğer östrojen içerikli haplar zehirlenmeyi tetikler

 

Alkol ve Kadın Beyni

 

Alkolün beyin üzerinde negatif etkileri olduğu ve beyin hücrelerinin hasara uğramasına yol açtığı uzun süredir tıp dünyasının bildiği bir gerçek. Daha önce yapılan çalışmalarda, aşırı alkol tüketiminin ve alkolizmin, beyinsel anomaliler ve kalp krizi üzerinde hızlandırıcı ve tetikleyici bir etkisi olduğu zaten ispatlamıştı. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalara göre alkolün kadın beynine daha fazla zarar verdiği ortaya çıktı. “Beyin atrofisi” olarak bilinen beyin küçülmesi, alkol bağımlısı kadınlarda erkeklere oranla daha sık ve daha erken görülüyor. “Beyin atrofisi”, beynin boyutlarının küçülmesi ve kabiliyetlerinin zayıflaması olarak tanımlanıyor. Alkol bağımlısı kadınlar, sağlıklı kadınlara göre %11 daha küçük beyinlere sahipler.

 

Bu fark zihinsel işlevler konusunda 2 grup kadın arasında farklılık yaratmamakla birlikte, ileri yaşta zaten artan beyin küçülmesinin alkol bağımlısı kadınları demansa (bunama) ve zihinsel aktivilerin düşüş göstermesine yatkın hale getiriyor.  Alkolün beyinde özellikle hafıza işlevi konusunda önemli olan hippokampüsü küçülttüğü biliniyor. Araştırmaların sonuçlarını, “içmekten beyni süngere dönmek” tabirinin bilimsel içerik ve ispat kazanması şeklinde yorumlamak mümkün. 

 

Bir başka araştırma ise, alkol bağımlısı kadınların beyinlerinin harita yorumlama, mekanik işlemler, puzzle yapma, akıldan yapılan aritmetiksel işlemler gibi beynin belirli bölümlerinin kullanıldığı aktivitelerde daha başarısız olduklarını ve beynin bu işlemlerden sorunlu bölgelerinin daha az çalıştığını ortaya koyuyor. Genç yaşataki kadınlar bu tip aktivilerde ileri yaştaki kadınlarla aynı oranda başarısız oluyorlar; dolayısıyla alkol, genç kadınların beyin hücrelerine de aynı oranda zarar veriyor.

 

Alkol ve Kadınlarda Görülen Kalp Hastalıkları

 

Alkolun kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri olduğu ve kalp krizi, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara yol açtığı biliniyor. Tüm bu rahatsızlıklar alkol bağımlısı kadınlarda erkeklerden daha fazla ve daha önce ortaya çıkıyor. Ayrıca:

 

- Standart limitin üzerinde alkol tüketen kadınlarda kalp krizi riski %57 artıyor.

- Kadınlarda kalp rahatsızlıkları sebebiyle gerçekleşen ölümler, günde 2 veya daha fazla alkol tüketen kadınlarda, haftada 3 kadek içki içen kadınlara oranla 7 kat daha fazla görülüyor.

 

Derleyen: Sırma Naz Arım 

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU