YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » Alkolün kadın yaşamının değişik evrelerindeki etkileri PAYLAŞ  

Alkolün kadın yaşamının değişik evrelerindeki etkileri

 

Gereğinden fazla içki içmek konusunda karşılaşılan baskılar kadınların hayatlarında çeşitli evrelere göre değişiklik gösterebiliyor. İçki içmenin “büyüme” göstergesi sayıldığı ergenlik çağından uzaklaştıkça kadınlar “içki”’nin kendileri bir problem mi yoksa zevk kaynağı mı olduğu konusunda  daha gerçekçi davranıyor ve tükettikleri alkol miktarını azaltıyorlar.

Ergenlik

Yasal olarak 18 yaşın altında alkol tüketmek yasak olsa da pek çok ergen bu yasaya uymuyor ve alkol kullanıyor. Lise birinci sınıfa giden kız öğrenciler arasında yapılan bir araştırmaya göre kızların %43’ü geçen ay alkol kullandıklarını ifade etmiş. %20’sinden fazlası ise geçen ay içerisinde tek bir gece içerisinde 5 kadehten fazla alkol tükettiğini belirtmiş.

15 yaşından önce alkol kullanmaya başlayan kadınlarda bağımlılık riski 21 yaşından sonra alkol kullanmaya başlayan kadınlara göre %40 daha fazla. Ergenlerin çoğu iyi vakit geçirmek, eğlenmek, rahatlamak veya “tecrübe olsun diye” içki içiyor. Akranların ergenlerdeki alkol kullanımı üzerindeki etkisi de oldukça fazla. Çocuklarıyla iletişimi kuvvetli olan ilgili ve anlayışlı ailelerde ergenlerin alkol tüketimi, baskıcı veya ilgisiz ailelerin çocuklarına oranla daha az.

Ergenlerde alkollü araç kullanmaya bağlı olarak görülen ölümler daha fazla olmakla beraber kızların istemedikleri veya erken buldukları bir cinsel ilişkiye girme oranları da alkollüyken daha yüksek.

Genç ve orta yaştaki kadınlar

20’lerindeki veya 30’larındaki kadınlar orta yaşlı kadınlara göre daha fazla içki içiyorlar. Araştırmalara göre alkol  kadınları korunmasız cinsel ilişkiye girme, cinsel istismara uğrama, şiddete maruz kalma veya soyulma gibi olaylar karşısında daha savunmasız hale getiriyor.  

Karaciğer, kalp, beyin hastalıkları ve alkole bağlı olarak gelişen kanser kadınlarda orta yaşta ortaya çıkıyor.

Hamile kalma oranı bu yaştaki kadınlarda daha yüksek olduğu için bu dönemde alkol tüketilmesine bağlı olarak görülen çocuklardaki fetal alkol sendromu daha fazla gerçekleşiyor.

Yakın ilişkilerinde problem yaşayan orta yaşlı kadınlar, sağlıklı ilişkilere sahip olanlara oranla daha fazla içki içiyor. Hiç evlenmemiş, romantik partneriyle ayrı yaşayan, boşanmış ya da dul kadınlar diğer kadınlara oranla daha fazla alkol tüketiyorlar. Ayrıca eşleri aşırı miktarda alkol tüketen kadınların da diğer kadınlardan daha fazla içki içtiği biliniyor.

Kadınların alkol tüketimi depresyon ve stresle yakından bağlantılıdır. Kronik depresyonu olan veya ağır depresyon geçiren kadınlarda alkol bağımlılığı daha sık görülüyor. Evde tek başına içen kadınların ileride bağımlılık geliştirme olasılıkları da daha yüksek. İş yerinde veya evde sorun yaşayan kadınlar da alkol bağımlılığı geliştirme oranı yüksek olan gruplar arasında.

Orta yaşın üzerindeki kadınlar

Orta yaşın üzerindeki kadınlarda alkole bağlı sorunlar diğer yaş gruplarına oranla daha az görülür. Kadınlar yaşları ilerledikçe daha az alkol tüketmelerine rağmen önceki yıllarda tüketilen alkolün etkileri bu yaşlarda daha fazla ortaya çıkar. Özellikle kalp krizi sebebiyle hastaneye yatırılan kadınların sayısı ileriki yaşlarda artış gösterir. İleri yaştaki kadınların yaşadığı sağlık sorunlarının az bir yüzdesinin alkole bağlı olmasının bir sebebi de ileri derecedeki alkoliklerin bu yaşa ulaşamadan hayatını kaybetmiş olmasıdır.

İleri yaştaki kadınların birçoğu ilaç kullanmaktadır. Psikotik ve medikal hapların çoğu alkolle ters etkileşime girer ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Yaşlılığa bağlı olarak insan vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelir. Vücuttaki su oranı azalır, hücreler eskisi kadar etkili ve hızlı çalışmaz. Buna bağlı olarak genç yaşlarda tüketilen alkol miktarı ileriki yaşlarda daha zararlı sonuçlar doğurabilir, aynı miktardaki alkol yaşlıları daha çabuk sarhoş edebilir ve daha fazla zarar verebilir.

Derleyen: Sırma Naz Arım 

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU