YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » İş yerinde alkole bağlı olarak doğabilecek sorunlar PAYLAŞ  

İş yerinde alkole bağlı olarak doğabilecek sorunlar

 

Alkol seviyesine göre farklılık gösteren vücut tepkileri elbette işyerlerinde çalışanların performanslarını etkileyecektir. Anlık fizyolojik kusur ve yetersizlikler yanında uzun süreli alkol kullanımı durumunda ortaya çıkabilecek uzun vadeli rahatsızlıklar da iş verimini düşürecektir.

En düşük seviyede alkol alımında bile algıda yavaşlama söz konusu olmaktadır. Bu da doğal olarak iş yerinde bilgi alış verişini yavaşlatacak, yanlış anlaşılmalara sebep olacak, yada en masum haliyle iş verimini düşürecektir.

Daha tehlikeli olarak iş yerinde yüksek seviyede alkol kullanılırsa hayati tehlikeler doğurabilecek hatalar ortaya çıkabilir. Kaslara ve hareketlere hakim olamama durumu özellikle vücut becerisinin öneminin üst düzeyde olduğu meslek gruplarında sarhoşluk durumu tehlikeli haller doğurur. Mesela fabrika işçilerinin durumu düşünüldüğünde zaten iş kazalarının yoğun yaşanmasının normal karşılandığı bu grupta, alkol kullanımından sonra buna bağlı kontrolsüzlükler sonucunda kullanıcının hem kendisine hem de çevresine verebileceği zararlar düşünüldüğünde durumun vahameti ortaya çıkar. İnsanların hayatlarını emanet ettikleri direk refleks ve el becerisine bağlı meslekler, mesela cerrahlar, alkollüyken iş başında ölüme veya sakatlanmalara sebebiyet verebilirler ki durumun kanunen yaptırımı lisanslarının ellerinden alınmasıdır.

Çıkabilecek problemlere iş kazaları açısından bakmanın yanı sıra, olayın psikolojik boyutlarını da ele almak gerekir. Alkolün cesaret verdiği zannedilir, fakat bu aslında yukarıda açıklanan bilinç ve hareketlerin kontrolünün kaybolması durumudur. Zaten alkolizme sebep olan problemler işyeri kaynaklıysa, alkollüyken bunların su yüzüne çıkması ve işyerinde çalışma ahenginin bozulması, daha da önemlisi iş ahlakının ve işyeri etiğinin sarsılmasına yol açacak hareketler kaçınılmaz olur.

Alkolizme sebep olan olaylar işyeri kaynaklı değilse bile alkolizm kişinin işini aksatmasına, uzun süreli tedavi görmemiş problemli hastalarda ise ciddi travmatik bozukluklara yol açar. Kişinin kendini, yaptığı işi, iş arkadaşlarını değersiz görmesi, tatminsizliğe bağlı olarak mutlu olamaması bir süre sonra gitgide işyerinden soğumasını beraberinde getirecektir.

Derleyenler: Begüm Nebol, Kültegin Ögel

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU