YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Alkol hakkında her şey » İş arkadaşınıza nasıl yardım edebilirsiniz? PAYLAŞ  

İş arkadaşınıza nasıl yardım edebilirsiniz?

 

“Bağımlılık”, kelime anlamıyla bir alışkanlığa psikolojik olarak önüne geçilmez bir biçimde ihtiyaç duymak demektir. Bir başka deyişle, bağımlılık davranışsal, fiziksel bir rahatsızlıktır, kesinlikle utanılacak bir şey değildir, bir sağlık problemidir, ahlak yargılamaları yapmak doğru değildir. Bir kişi isteyerek, seve seve alkolik olmaz. Bağımlı kişi, günahkar değildir,  sadece tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan bir bireydir.  

Tedavi edilmezse, bağımlılık durumu ilerleyecektir. En sonunda da, yukarıda anlattığım kalıcı fiziksel ve zihinsel bozukluklara yol açacaktır ya da erken bir ölümle sonuçlanacaktır. Bağımlılık, çevresinde iyi bilinen ve sevilen insanların hayatlarını bile mahvedebilir. Yaşamının tümünü etkiler; yakınları, sevdikleri incinir. İş hayatı duraklar, en sonunda kişi çalışamaz hale gelir.

Bağımlılığın ilacı yoktur. Ancak, tedavi edilebilir, ilerlemesi durdurulup, hasta iyileştirilebilir. Uzman denetiminde gerekli tedavi yapıldığında, bağımlı kişi sağlığına kavuşabilir.

Alkolikleri tedaviye ikna etmek çok kolay bir iş değildir. Onlar yardıma ihtiyaç duyduklarını belli ettiklerinde, çoğunlukla artık kendileri için yapabilecekleri hiçbir şey kalmamıştır ve sizin kendileri için en iyisini düşüneceğinize karar vermişler demektir. Ancak, bu döneme gelindiğinde, bedensel ve zihinsel olarak, kişi çok zarar görmüş olabilir. Alkolik bir iş arkadaşınız  varsa ve onu hala sevip, hala sağlığını düşünüyorsanız, onun alkolle yaşamasını engellemeli ve mutlaka tedaviye ikna etmelisiniz. Ona profesyonel bir yardım sunabilmek için gerekli planı yapmak durumundasınız.  

Bu anlamda alkolik yakınınıza yardım etmenin en ümit vadeden metodu “müdahale”dir. Bu metot sizin, kendisi istemese de, ona yardım etmenizi sağlayacaktır.

Derleyenler: Begüm Nebol, Kültegin Ögel

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2021                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU