YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Çocuk ve alkol  » Önlemenin temeli ebeveyn-çocuk ilişkisidir PAYLAŞ  

Önlemenin temeli ebeveyn-çocuk ilişkisidir

 

Çocuğunuzun alkol almasını engellemenin en iyi yolu onunla kurduğunuz güvene dayalı, güçlü bir ilişkidir. Araştırmalar göstermektedir ki, çocukların içmeyi ertelemesini anne-babalarıyla kurdukları yakın, destekleyici ilişkiler kolaylaştırmaktadır. Üstelik, kızınız ya da oğlunuz içmeye başlasa bile, iyi bir ilişki her zaman onu alkol sorunları yaşamaktan koruyabilir.

Tersi de bir o kadar geçerli elbette: Anne-babalarla çocuklar arasındaki ilişki mesafeli veya çatışmalı olduğunda, çocukların alkol alması ve alkolle ilgili sorunlar yaşaması ihtimali çok daha yükselir. Biraz düşünürseniz, ebeveyn-çocuk ilişkisi ile alkol kullanma alışkanlıkları arasındaki bağlantının nasıl da önemli olduğu anlarsınız. Öncelikle, anne-babasıyla yakın bir ilişkisi olan bir çocuk, kendisini daha rahat hisseder ve yaşıtlarından gelebilecek alkol kullanmaya yönelik baskıyla daha kolay baş edebilecektir. Ayrıca, çocuğunuzla kurduğunuz iyi bir ilişki, onun sizin beklentilerinizi dikkate alarak yaşamasını sağlayabilir çünkü böylece o sizinle olan yakın ilişkiyi sürdürmek isteyecektir.

Çocuğunuzla güçlü, destekleyici bir ilişki kurabilmeniz için size birkaç öneri:

  • Çocuğunuzla açık iletişim kurun. Çocuğunuzun sizinle dürüstçe konuşabilmesini kolaylaştırın. 
  • Ona ilgi gösterin. Bu yaşlarda ki çocuklar belli etmeseler de, kendilerinin anne-babaları için hala önemli olduklarını bilmek isterler. Düzenli bir şekilde, onunla baş başa vakit geçirin; örneğin yürüyüşe çıkın, dışarıda akşam yemeği yiyin ya da birlikte pasta yapın.
  • Çizgiyi iyi belirleyin. Çocuğunuzun davranışlarıyla ilgili açık, gerçekçi beklentileriniz olsun. Koyduğunuz kurallara uymamanın sonuçlarını açık açık ortaya koyun ve kuralları tutarlı bir şekilde uygulayın.
  • Kabul gösterin. Onun çabalarını ve başarılarını takdir ettiğinizi bilmesini sağlayın. Alaydan ve eleştirmekten uzak durun.
  • Çocuğunuz büyüyor, bunu kabul edin. Onu rencide edici davranışlardan kaçının. Çocuğunuza rehberlik ederken, onun mahremiyet ve bağımsızlık ihtiyacını saygıyla karşılamaya çalışın.

ÇOCUĞUNUZLA İLETİŞİM KURMAK İÇİN BAZI İPUÇLARI

Çocuğunuzun alkolden uzak durmasını kolaylaştıracak en önemli etmen, onunla aranızdaki açık ve güvene dayalı bir iletişim kurmanızdır. Çocuğunuz sizinle açıkça konuşurken kendini rahat hissedebiliyorsa, onun daha sağlıklı kararlar almasında yardım etme şansınız daha çok olacaktır.

Onu sohbet etmeye teşvik edin. Onun ilgisini çeken her şeyle ilgili konuşmasına yardımcı olun. Araya girmeden onu dinlemeye çalışın ve size öğretebileceği yeni bir şeyler olabileceğini unutmayın. Eğer onun ilgisini çeken konularda konuşmasını istekle dinlerseniz, sizin ilgili oluğunuz konuları konuşmanız daha da kolaylaşacaktır.

Yoruma açık sorular sorun. Konuştuğunuz konularla ilgili ne hissettiğini ya da ne düşündüğünü söylemesini kolaylaştırın. Evet veya hayır’lı cevapları olan keskin sorulardan sakının. Amacınız öğrenmek istediğiniz konudaki çocukların duygu ve düşüncelerini açıkça ortaya koyabileceği zemini hazırlamak olsun.

Duygularınızı kontrol edin. Hoşlanmadığınız bir şey duyarsanız, kızgınlıkla cevap vermemeye çalışın. Onun yerine, birkaç derin nefes alın ve yapıcı bir şekilde duygularınızı kabullenin.

Sohbeti bir ”kazan-kazan” yani hem ben kazanayım hem sen kazan durumu haline getirin. Ders vermeye ya da “gol atmaya” yani üstün çıkmaya çalışmayın. Eğer onun görüşüne saygı duyarsanız, oda sizin görüşlerinize saygı duyacaktır. 

 

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2020                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU