YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Bir kahvenin hatırı... » Kafein ve nikotin: "Kahve ile sigara" PAYLAŞ  

Kafein ve nikotin: "Kahve ile sigara"

 

Sigara ve kahve ayrılmaz bir ikili olarak görülür. Ama neden öyle? Kahve ve sigaranın beraber kullanımının bir nedeni sosyal çevre ve alışkanlıklarıdır. Kişinin kahve ve sigarayı beraber kullanımının belli bir durum ve sosyal çevre ile özdeşleşmesi ikili kullanımı arttırmaktadır. Kafein ve nikotini aynı ortamda almaya alışmış olanların, bu ortama yeniden girdiklerinde içme eğilimleri artmaktadır.

Nikotin ile kafein alanların, daha keyif verici olduğu için bilinçli olarak bu kullanım şeklini tercih etmeleri halinde, bağımlılığın daha güçlü olduğu ve bırakmanın ise daha zorlaştığına dikkat çekilmektedir.  

Sigara ve kahvenin birlikte alınmasının, ayrı ayrı alınmasına oranla daha çabuk ve şiddetli bir bağımlılığa neden olmaktadır. Kafein ile nikotinin beraber alınması sağlığa daha fazla zarar vermektedir. Nikotin alımı bırakılarak kafeinli içeceklere devam edilirse vücudun kafeini nikotin gibi algılamaya devam etmesi söz konusudur. Sigarayı bırakanların, kahve gibi kafeinli içecekleri de bırakması gerektiği açıktır.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2020                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU